مقایسه لامپ های کم مصرف CFL و LED:

لامپ کم مصرف (CFL) چیست؟

واژه CFL مخفف Compact Fluorscent Lamp به معنای لامپ فلورسنت فشرده یا Compact Fluorscent Light به معنی نور فلورسنت فشرده می باشد که در اصطلاح به آن Energy- Saving Light به معنای مصطلح لامپ کم مصرف هم گفته می شود. تصاویر این لامپ در اشکال مختلف در شکل زیر قابل رویت می باشد.

تاریخچه لامپ فلورسنت (CFL)

تاریخچه لامپ های کم مصرف فلورسنت یا CFL به اواخر دهه 1890 برمی گردد و توسط پیتر کوپر اختراع شده است. این لامپ های کم مصرف در زمان خود جایگزین بسیار مناسبی برای لامپ های رشته ای پرمصرف محسوب می شد؛ چون هم طول عمر بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای را دارا بود و هم از نظر مصرف برق بسیار مقرون و به صرفه برای مصرف کننده نهایی تمام می شد.

مقایسه لامپ های رشته ای قدیمی با لامپ های کم مصرف فلورسنت (CFL)

1.لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای از نور کمتری برخوردار است که این رقم به عدد یک پنجم می رسد.
2. لامپ های CFL از عمر بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی با نسبت 6 تا 10 برابر برخوردار هستند.
3. در اکثر کشورهای مصرف کننده لامپ های فلورسنت قیمت این لامپ کم مصرف از لامپ های رشته ای بیشتر است ولی بدلیل 5برابر مصرف کمتر برق، مقرون به صرفه تر از لامپ های رشته می باشد.
4. این لامپ ساخته شده از جیوه و مواد سمی است؛ که استفاده از آن ممکن است در دراز مدت برای مصرف کننده مضر باشد.
 

میزان نوردهی و دمای رنگ در لامپ های رشته ای و CFL (کم مصرف)

طبق اشاره به نکته 4 در قسمت نوردهی و دمای رنگ، لامپ های کم مصرف فلورسنت (CFL) دارای ساختاری مضر ماننده جیوه می باشند که یک ماده شیمیایی بسیار خطرناک است لذا به مصرف کنندگان این نوع لامپ توصیه می شود از شکستن و آسیب رساندن به داغی آن جدا خودداری نمایند و داغی را با قرار دادن در یک کیسه دور بیندازند.

ال ای دی (LED) چیست؟

کلمه ال ای دی فرم اختصاری برای دیود نوری است و مخفف Light Emitting Diode به معنای دیود ساطع کننده نور می باشد که امروزه یکی از مصارف آن ساخت انواع لامپ های ال ای دی (LED Bulb) می باشد. ال ئی دی ها از دسته دیودهای نورافشان می باشند، که به آنها دیود نورانی، دیود نوردهنده و... نیز اطلاق می گردد.
 

تاریخچه ال ای دی و لامپ ال ای دی

اولین ال ای دی تولید صنعتی در سال 1962 میلادی روانه بازار شد. با توجه به اینکه اصلی ترین جزء یک الامپ ال ای دی تراشه ال ای دی هایی که در آن استفاده شده است، می باشد در نتیجه می توان این تاریخ را هم به عنوان تاریخی که لامپ ال ای دی پدید آمد درنظر گرفت.
 

چرا لامپ ال ای دی نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی و کم مصرف فلورسنت (CFL) برتری دارد؟

لامپ های LED مزایای بسیار زیادی مصرفی ای نسبت به لامپ های کم فلورسنت یا فشرده (CFL) و لامپ های رشته ای قدیمی دارند که از جمله ی مهمترین آنها به چند مورد در زیر اشاره می نماییم.
 
1. مصرف برق بسیار کم، حتی کمتر از لامپ های فلورسنت (CFL)؛ (با لامپ فلورشنت کم مصرف نسبتی حدود 40 الی 50 درصد کاهش مصرف انرژی و در مقایسه با لامپ های رشته ای قدیمی دارای حدود 90 درصد کاهش مصرف برق خواهد داشت.)
2. لامپ ال ای دی دارای 300 برابر نوردهی بیشتر نسبت به لامپ های CFL (کم مصرف فلورسنت) و 60 برابر نوردهی بیشتر نسبت به لامپ رشته ای قدیمی
3. 1000 برابر کارآمد تر نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی
4. لامپ های ال ای دی دارای طول عمری معادل 10.000 تا 50.000 ساعت بسته به انواع مختلف دارا می باشند در حالی که لامپ های رشته ای دارای 1000 ساعت عمر مفید می باشد.
5. لامپ های ال ای دی از جیوه و سایر مواد شیمیایی مضر تولید نشده اند و خطری برای انسان و محیط زیست در پی نخواهند داشت.
6. موارد مورد استفاده در لامپ های ال ای دی معمولا تا 90 درصد قابل بازیافت بوده و دوستدار محیط زیست می باشد.
7. پیرو مورد 6 لامپ های ال ای دی برخلاف لامپ های فلورسنت CFL (کم مصرف) گازهای گلخانه ای تولید نمی کنند.
8. لامپ های ال ای دی برخلاف لامپ های فلورسنت و رشته ای قدیمی اشعه های ماوراء بنفش و مادون قرمز تولید نمی کنند بنابراین تحت هیچ شرایطی برای مصرف کننده و محیط زیست مضر نخواهند بود.
9.و در لامپ های ال ای دی زمان مورد نیاز جهت روشن شدن زیر 20میکرو ثانیه می باشد در صورتی که این زمان در لامپ های کم مصرف cfl (فلورسنت) و رشته ای قدیمی بیشتر است.
10. برخلاف لامپ های کم مصرف فلورسنت CFL لامپ های ال ای دی پرش نور ندارند.
11. برخلاف لامپ های کم مصرف فلورسنت CFL و رشته ای قدیمی در اثر مصرف افت نور نخواهند داشت.
12. بدلیل مصرف کم لامپ های ال ای دی امکان استفاده آنها در سیستم های خورشیدی نیز میسر خواهد بود.

آیا لامپ های ال ای دی لامپ های گرانی هستند؟

لامپ های ال ای دی نسبت به سایر لامپ های رشته ای و کم مصرف فلورسنت موجود در بازار گران تر هستند ولی با توجه به مصرف بسیار پایین برق، عدم رساندن ضرر به محیط زیست و مصرف کننده خود این نوع لامپ (لامپ LED) بسیار مقرون به صرفه تر از سایر لامپ های رشته ای و CFL می باشد.
 

چه رنگی در نور برای استفاده من مورد نیاز هست؟


منابع:

1. http://camelionlighting.com
2. https://fa.wikipedia.org
3. https://fa.wikipedia.org